Jouko Jääskeläisen puhe (KD) Vantaan valtuustossa 28.4.2025 taloussuunnitelman lähetekeskustelussa.
Jouko Jääskeläisen puhe (KD) Vantaan valtuustossa 28.4.2025 taloussuunnitelman lähetekeskustelussa.
28.4.2025 klo 17:42 Uutiset

Ryhmäpuheenjohtaja Jouko Jääskeläinen, Kristillisdemokraattien ryhmäpuheenvuoro taloussuunnitelman 2026-2029 lähetekeskustelussa 28.4.2025
Kaiken voi tehdä reilummin, mutta ei ilmaiseksi. Jos luotamme viime viikkojen talouden linjapuheisiin vaaleissa esitettyinä, ei huolta ole. Kaikki asiat tulevat hoidetuiksi.
Nyt vaalien jälkeen vain on todettava, että mikään hyvistä puheista ja tarpeellisista linjauksista ei toteudu ilman rahaa. Rahan vajaus ei johdu vain hallituksesta, joka kylällä kulkevien puheiden mukaan rikastuttaa valmiiksi rikkaita ja toisessa laidassa tapahtuu muuta.
Nyt meidän on tehtävä se, mikä on meille välttämätöntä. Pientalojen määrää on nostettava, jotta keskimääräistä enemmän veroa maksavien kuntalaisten virta ulos meiltä pienenee. Koko pääkaupunkiseudun on huolehdittava palveluammattien väen asuttamisesta, ei yksipuolisesti meidän. Vinoutuvat väestörakenne ei anna meille mitään liikkumavaraa.
Valtakunnalliset ja paikalliset muutokset koulutuksen yksityiskohtien säätämisessä näyttävät oikeansuuntaisilta. Samalla meidän on ylläpidettävä hyvää työnantajakuvaa myös tällä toimialalla. Nuorten syrjäytymisen uhasta ja toteutumisesta kertovat luvut ovat huolestuttavia, vaikka ilonkin kohteita löytyy. Ehkäisevä päihdetyö on nostettava arvoonsa.
MAL-rahat kohdistuvat ratikkaan, mutta eivät esimerkiksi Vantaan epäsiistien asemien korjaamiseen. Keskustojen epäviihtyvyys ei lisää vetovoimaamme ja niiden korjaamisen mantra ei suinkaan joka alueella muutu teoiksi.
Ongelmaksi nousee myös se, että hyvinvointialueiden ja kuntien välinen työnjako ja rahanjako eivät tulleet täsmällisesti merkityiksi. Viestit kertovat, että koululaisten elämän tukipalveluista käydään keskusteluja kaupunkien ja alueiden välillä. Konsulit valvokoot, että haavoittuvimmassa asemassa olevien asia tulee Vantaalla hoidetuksi.
Rahaakin keskeisempää on luottamus tulevaisuuteen. Sitä voimme yhdessä vaalia ja lisätä tai sitten vastakohtien kautta vaurioittaa.
Yhteenvetona: Yksikään vaatimuksista ja vaalilupauksista ei toteudu ilman lisärahaa. Ratikkapäätös juuri nyt toteutettavana velkaannuttavana hankkeena on uhkarohkea. Työllistymisen kautta kaupunki nousee vastavirtaan kohti parempaa tai työttömyyden lisääntymisen kautta me ajelehdimme Vantaanjoessa Helsingin lahdelle (karttanimeltään Vanhankaupunginselkä).