Loviisa Kaartokallion kolmas puhe aluevaltuuston kokouksessa 9.6.2025.

16.6.2025 klo 00:00 Uutiset

Aluevaltuuston kokous 9.6.2025.

Kokouksessa Loviisa Kaartokallio 63 §:ssä vastasi vastaukseen valtuustoaloitteesta koskien sosiaaliohjaajien ja psykiatristen sairaanhoitajien työpanoksen turvaamista perusopetuksessa ja toisella asteella:

”Arvoisa puheenjohtaja, hyvät valtuutetut, virkamiehet, läsnäolijat ja striimin kautta tätä kokousta seuraavat.
Haluan kiittää jokaista valtuutettua, joka allekirjoitti aloitteen sosiaaliohjaajien ja psykiatristen sairaanhoitajien työpanoksen turvaamista perusopetuksessa ja toisella asteella.

Moni teistä teki myös hartia voimin töitä sosiaaliohjaajien ja psykiatristen sairaanhoitajien tuen turvaamiseksi osana sosiaalisesti ja psyykkisesti oirehtivien lasten- ja nuorten koulupäivää. Aloitteessa kuvailtiin hyvin sosiaaliohjaajien ja psykiatristen sairaanhoitajien työpanosta sosiaalisesti- ja psyykkisesti oireilevien lasten- ja nuorten sekä perheiden tukemiseksi.

Heidän työnsä merkityksellisyys ja vaikuttavuus erilaisten haasteiden kanssa painivien ja syrjäytymis- vaarassa olevien lasten- ja nuorten sekä perheiden hyväksi on korvaamatonta. Lakisääteiset palvelut oppilas- ja opiskeluhuollossa eivät pysty korvaamaan sosiaaliohjaajien ja psykiatristen sairaanhoitajien osaamista ja työpanosta haastavasti oireilevien lasten ja nuorten kokonaistilanteen kartoittamisessa ja kuntouttamisessa.

Olen surullinen valtuustoaloite vastauksesta ja siitä ilmenevästä päätöksestä. Valtuustoaloite vastauksessa todetaan, että perusopetuksessa ja toisella asteella työskentelevien hyvinvointialueen sosiaaliohjaajien ja sairaanhoitajien resurssit on päätetty kohdentaa uudelleen niin, että hyvinvointialue voi turvata välttämättömät tarkoituksenmukaiset ja lakisääteiset palvelut. Sosiaaliohjaajien tehtävät kouluissa lakkautetaan.

Valtio edellyttää Vantaan ja Keravan hyvinvointialueelta toiminnan tehostamista ja lakisääteisiin tehtävään keskittymistä alijäämäisen talouden vuoksi. Ennaltaehkäisevä työ jää jalkoihin. Ennaltaehkäisevän työn merkitys tunnustetaan, mutta sitä ei tunnu kukaan haluavan rahoittaa. Hyvinvointialueen ja kaupungin tulisi nähdä toisensa vahvoina yhteistyö kumppaneina, joiden yhteinen toimiala on asukkaan, lapsen, perheen ja nuoren hyvinvoinnin vahvistaminen.

Oppilaan psyykkinen hyvinvointi on yhdyspinta, jonka hyvinvointialueen ja kaupungin tulee tunnustaa ja tunnistaa. Osa oppilaista, alueemme lapsista ja nuorista tarvitsee kohdennettua ja jatkuvaa sosiaalista- ja psyykkistä tukea myös luokka työskentely tilanteissa.

Opetushenkilökunnan työnkuvaan ja osaamiseen ei kuulu lasten psykiatriseen osaaminen, kuten lasten psyykkisen ja kehityksen ja voinnin arvioiminen ja tukeminen. Nyt valtuustoaloite vastauksessa tukea eniten tarvitsevat oppilaat tuntuvat jäävän ilman sitä.

Kiitos.”