Loviisa Kaartokallion puheet kaupunginvaltuuston kokouksessa 17.11.2025

17.11.2025 klo 15:58 Uutiset

Loviisa Kaartokallio piti puheensa Vantaan kaupunginvaltuuston kokouksessa 17.11.2025 ratikasta ja Vantaan talousarviosta vuodelle 2026.

 

Puhe ratikasta:

 

Arvoisa valtuuston puheenjohtaja, hyvät valtuutetut ja vantaalaiset. Tänään meillä on edessämme päätös, joka määrittää Vantaan talouden tulevaisuuden vuosikymmeniksi eteenpäin. Kyseessä ei ole vain päätös raiteista  – vaan päätös siitä, priorisoimmeko asukkaidemme hyvinvoinnin vai ajammeko läpi hankkeen, joka uhkaa kaupungin taloutta ja peruspalveluja. Asetammeko raiteet vantaalaisten palveluiden edelle?

Hyvät valtuutetut, ratikkaa ei tule rakentaa nykyisessä haastavassa taloudellisessa tilanteessa. Meillä on miljardin euron velkataakka, korkeat työttömyysluvut ja asukasluvultaan ja palvelutarpeeltaan kasvava kaupunki. Hankkeen hyväksyminen lukitsee meidät kalliiseen infraan vuosikymmeniksi Raiteet 1,5 km päähän lentokentästä maksavat kaupungille arviolta 540 miljoonaa euroa, ja päälle tulevat vielä 290 miljoonan lainankorot. Näissä luvuissa ei ole mukana varikon ja vaunujen hankintaa eikä mahdollista raidelisäystä lentokentän saavuttamiseksi.

Raiteiden korkokustannuksista 56 milj.€ ajoittuu rakentamisjaksolle vuosiin 2025–2029. Meille valtuutetuille on sanottu, että ratikkainvestointi ei vaikuta kaupunkimme käyttötalouteen.  Samaan aikaan kuitenkin suunnitellaan ja toteutetaan talousohjelmaa, jossa sopeuttamistarve on 90 miljoonan euroa. Vuoden 2026 talousarviossa sopeuttamistarve näkyy jo vahvasti. Pieniäkin säästöjä haetaan mm. kirjastojen aukioloaikojen supistamisella. Varhaiskasvatuksen avoimia kohtaamispaikkoja lakkautetaan taloudellisista syistä, vaikka ne kannattelevat vanhemmuutta ja ovat yhteisöllisyyden ja kotoutumisen kannalta paikallisesti merkittäviä. Korkokustannukset supistavat kykyämme vastata kasvavaan palvelutarpeeseen – rahat otetaan pois kouluista ja lähipäiväkodeista, vantaalaisten sujuvan ja laadukkaan arjen takaavista palveluista.

Valtuutettuna ja vantaalaisena perheenäitinä minua huolettaa erityisesti se, mitä tämä merkitsee lapsillemme ja nuorillemme. Kun rahat menevät raiteisiin, mistä otamme resurssit nuorten tukemiseen, koulujen pieniin ryhmiin, lähipäiväkoteihin, joissa toteutuu myös esiopetus, tai harrastuksiin? Emme voi uhrata ihmisiä kiskojen takia.

Vantaa voi olla ylpeästi Vantaa ilman ratikkaakin – raiteita meillä jo on. Vantaa voi olla vehreä, toimiva, elinvoimainen ja kylämäinen kaupunki, jossa panostetaan vetovoimaisiin pientaloalueisiin, laadukkaisiin lähipalveluihin ja palvellaan yritysmaailmaa mm. kaavoitusta ja lupaprosesseja sujuvoittamalla. Me kristillisdemokraatit emme halua investoida ratikkaan tässä taloustilanteessa. Haluamme investoida ihmisiin raiteiden sijasta.  Pyydän teitä jokaista: Kuunnelkaa 76 prosenttia vantaalaisista, jotka sanovat tälle hankkeelle ei tässä taloustilanteessa. Älkää hyväksykö ratikan tarkennettua hankesuunnitelmaa.

 

Puhe Vantaan talousarviosta 2026:

 

Arvon puheenjohtaja, hyvät valtuutetut, virkamiehet ja vantaalaiset. 

Olemme tehneet vuoden 2026 talousarviota erittäin haastavassa taloudellisessa tilanteessa. Olemme iloisia‚ että neuvottelutuloksessa näkyy myös KD Vantaan kädenjälki.  

Me haluamme kohdistaa katseemme vantaalaisiin nuoriin, lapsiperheisiin, varhaiskasvatukseen ja kouluihin. 

Meille kristillisdemokraateille perheiden, lasten ja nuorten hyvinvointi on sydämen asia. Olemme koulutuksen ja sivistyksen puolestapuhujia. Laadukas varhaiskasvatus ja perusopetus on tie osaamis- ja koulutustason nostoon ja mahdollisuus yksilön parhaaseen yltämiseksi. Me Vantaalla tarvitsemme osaamis- ja koulutustason nostoa. Olemme tyytyväisiä, että Vantaalla kehitetään IB-opetusta myös varhaiskasvatuksessa ja esi- ja perusopetuksessa. Iloitsemme, että talousarvioneuvotteluissa saimme esityksestämme perutuksi pienryhmäisten uskonnonopetusta koskeva leikkauksen. On myös hyvä, että 7.luokan valinnaisaineista ei leikata. Sanat ovat ajattelun avaimia. sanat ovat valtaa. Pidämme hyvänä, että talousarviossa perusopetus tunnistaa lukutaidon merkityksen ja panostaa lukemisen määrän lisääntymiseen, mutta toivomme tarkempaa mittaria lukutaidosta kuin luettujen kirjojen määrä. Sitä jäämme odottamaan. 

Haluan muistuttaa, että oppimispolku, yleissivistyksen ensiaskeleet, otetaan jo varhaiskasvatuksessa. Meillä on edelleen haasteita pätevän varhaiskasvatushenkilöstön rekrytoinnissa. Talousarvioneuvotteluissa me kristillisdemokraatit puolustimme varhaiskasvatuksen henkilökunnan työhyvinvointia ja lasten sekä perheiden etua esittämällä niin varhaiskasvatuksen täyttöasteen ja yksityisen hoidon kuntalisän säilymistä nykyisellä tasolla, mutta esityksemme ei valitettavasti saanut riittävää kannatusta. Olemme lapsiystävällinen kaupunki. Toivonkin, että jatkossa päätöksenteossa näkyisi vahvemmin lapsivaikutusten arviointi. 

Vantaan veto- ja pitovoimaa vahvistetaan viihtyisien asuinalueiden ja laadukkaiden lähipalveluiden kautta. Meille kristillisdemokraateille on tärkeää, että talousarvioneuvotteluissa nostettiin esityksestämme pientalojen osuutta asuntotuotannon aloituksista 300 kappaleeseen. Iloitsemme, että neuvotteluissa löydettiin yhteisymmärrys turvallisuuden vahvistamiseen ja mittaristoon lisättiin myös Vantaalla henkeen ja terveyteen kohdistuvien rikosten, omaisuusrikosten sekä huumausainerikosten tilastollinen seuranta. Olemme tyytyväisiä uuteen sitovaan tavoitteeseen asunnottomuuden ehkäisemiseksi yhteistyössä Vaken kanssa ja tavoitteeseen vahvistaa luonnon monimuotoisuutta. 

Me kristillisdemokraatit vastustimme talousarvioneuvotteluissa uutta kaupungin perimää hulevesimaksua ja esitimme hulevesimaksun poistoa. Hulevesimaksu on veroluontoinen maksu ja hengeltään valtuustosopimuksen vastainen. Maksu kohdistuu sekä vantaalaisiin asukkaisiin että yrityksiin. Vaikka kaikki sade- ja sulamisvedet imeytettäisiin omalla tontilla, tämä hulevesimaksu tullaan perimään. Tämä ei ole oikein. 

Olemme korkean työttömyyden kaupunki. Vantaalla työllisyys – ja kotoutumispalveluihin on kiinnitettävä erityistä huomiota. Harmillisesti esityksemme työvoiman lisäämisestä työllisyys- ja kotoutumispalveluihin ja esityksemme säästöistä viestintä- ja konsulttipalveluista ei saanut riittävää kannatusta. 

Me kristillisdemokraatit yhdessä Keskustan ja Perussuomalaisten kanssa haluamme investoida ihmisiin raiteiden sijasta ja olemme kritisoineet talousarviota ja taloussuunnitelmaa. Jokainen lapsi ja nuori ansaitsee toivon näköalan. Luoko tämä nyt käsiteltävä budjetti toivoa ja toivon näköalaa vantaalaisille? Vaikka budjetissa onnistutaankin vastaamaan mm. turvallisuuden haasteisiin, on edessä raskas sopeutustoimien tie. Tässä talousarviossa esitetään hyväksyttäväksi raideinvestoinnin korkoja, ja sopeutustoimien takia lakkautettavaksi mm. avoimia kohtaamispaikkoja, varhaiskasvatuksen täyttöasteen nostoa ja ikäihmisten sporttikortin maksulliseksi muuttamisen, ja asetetaan uusia veroluontoisia maksuja.  Toivomme, että emme joudu taloussuunnitelmakaudella neuvottelemaan mm. kirjastojen aukioloista, leikkauksista perusopetukseen ja henkilöstöön samaan aikaan, kun raideinvestointi syö korkomenojen kautta käyttötalouttamme taloussuunnitelmakauden ajalta kymmeniä miljoonia euroa. Kaikkia yksityiskohtia talousarviossa emme hyväksy ja äänestämme niistä. Tarvittaessa jätämme näiltä osin talousarviosta pöytäkirjalausumia.